چاپ        ارسال به دوست

سازمان میراث فرهنگی در آذربايجان

ريیس سازمان میراث فرهنگی در آذربايجان

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این دیدار که در حضور محسن پاك‌آئين، سفیر و سيد ابراهيم ابراهيمي‌نائيد، رایزن فرهنگی کشورمان در آذربایجان برگزار شد،  مسعود سلطانی‌فر، به روابط خوب ميان دو کشور و تأکید رؤسای جمهوری بر گسترش مناسبات دوجانبه اشاره کرد و گفت: مشترکات فراوان بین ایران و آذربایجان و علایق مضاعف مردم دو کشور به گسترش روابط، زمینه مناسبی را برای همکاری در همه زمینه‌ها فراهم کرده است.

ريیس سازمان میراث فرهنگی همچنين به ظرفیت خوب ایران در زمینه مرمت آثار تاریخی و فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: سازمان فرهنگی یونسکو با توجه به توان بالای کارشناسی ایران تأکید کرده است که کارشناسان ایران برای تعمیر و مرمت آثار فرهنگی آسیب‌دیده در کشورهای سوریه و عراق که بر اثر حملات تروریستی آسیب دیده‌اند، اقدام کند.

سلطاني‌فر همچنين وجود سابقه تمدنی خوب و آثار ارزشمند تاریخی فرهنگی در آذربایجان را يادآور شد و گفت: ما آمادگی داریم در این زمینه کارشناسی لازم را به برادران آذری ارايه کنیم.

معاون ريیس جمهور کشورمان در ادامه جمهوری آذربایجان را خانه دوم ایرانیان خواند و بر گسترش روابط دو كشور در تمامی حوزه‌ها به ویژه در حوزه گردشگری تأکید کرد.

سلطانی‌فر در بخش دیگری از سخنان خود به جنایات گروه‌های تروریستی در کشورهای اسلامی که با نام اسلام و با هدف بدنام کردن چهره نورانی اسلامی انجام می‌شود پرداخت و افزود: همه باید تلاش کنیم تا ریشه این گروه‌های تروریستی از کشورهای اسلامی کنده شود.

وی از درگيري‌هاي پیش آمده در منطقه قره‌باغ نیز ابراز تأسف کرد و گفت: امیداوریم این مناقشه از طرق مسالمت‌آمیز حل شود.

در ادامه اين ديدار الله‌شکور پاشازاده، رییس اداره مسلمانان قفقاز هم در سخناني به روابط خوب دو کشور در حوزه‌های مختلف اشاره کرد. وي گفت: ایران همیشه پشتیبان آذربایجان بوده و از مواضع و حقوق مردم اين كشور در مجامع مختلف حمایت کرده است؛ بنابراين من از دولت و مردم ایران و به ويژه از مقام معظم رهبری مرجع عالی جهان تشییع، تشکر می‌کنم.

رییس اداره مسلمانان قفقاز پس از آن و با ابلاغ سلام‌های گرم خود به مقام معظم رهبری و رییس جمهور کشورمان، سخنان خود را اينگونه ادامه داد: جمهوری آذربایجان به دنبال دوستی و برادری با جمهوری اسلامی ایران است.

الله‌شکور پاشازاده همچنین به درگیری‌های اخیر در منطقه قره‌باغ نیز اشاره کرد. وي در اين بخش از سخنان خود اظهار كرد: فتوای ارزشمند رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه قره‌باغ خاک اسلام است و مجاهدان آزادی این خاک سرزمین اسلامی شهید هستند، ما را بسیار خوشحال کرده است. ما از همراهی و حمایت مردم شریف ایران در این زمینه صمیمانه تشکر می‌کنیم.

رییس اداره مسلمانان قفقاز به روابط خوب بین مذاهب شیعه و سنی در جمهوری آذربایجان نیز اشاره کرد و گفت: زمانی که آذربایجان استقلال خود را به دست آورد در کشورمان 17 مسجد وجود داشت؛ ولی اکنون تعداد مساجد به 2 هزار مسجد افزایش یافته است.

وي افزود: با همکاری رایزن فرهنگی ایران، در نظر داریم امسال همایش گفت‌وگوی بین ادیان را با شرکت علمای ادیان و مذاهب مختلف ایران و آذربایجان در باکو برگزار کنیم.

بنا بر اعلام اين گزارش، مسعود سلطانی‌فر به منظور شرکت در هفتمین مجمع جهانی سازمان ملل متحد برای اتحاد تمدن به شهر باکو  سفر کرده است. ديدار با الهام علي‌اف، از ديگر برنامه‌هاي وي در اين سفر بوده است.


٠١:٢٦ - 1395/02/12    /    شماره : ٦٥٠٣٧٠    /    تعداد نمایش : ٣٣١خروج