چاپ        ارسال به دوست

فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» به کارگردانی مجید مجیدی در آيين افتتاحیه هفته فرهنگ اسلامی در شهر سن‌پترزبورگ، پایتخت فرهنگی روسیه، نمايش داده شد.
فیلم «محمد رسول‌الله (ص)»

اکران فیلم

فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» به کارگردانی مجید مجیدی در آيين افتتاحیه هفته فرهنگ اسلامی در شهر سن‌پترزبورگ، پایتخت فرهنگی روسیه، نمايش داده شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت جامعه مفتیان روسیه و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در اين كشور، فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگ اسلامی در سینمای تاریخی «آورورا» شهر سن‌پترزبورگ، به نمایش درآمد.

در آيين افتتاحيه هفته فرهنگ اسلامي دمیر محی‌الدین، معاون جامعه مفتیان روسیه پیام راویل عین‌الدین، ريیس جامعه مفتیان روسیه را قرائت كرد. راويل عين‌الدين در این پیام، نمایش فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» را به فال نیک گرفت و آرزو داشت که هفته فرهنگ اسلامی بتواند به معرفی و درک درست از اسلام در روسیه کمک كند. 

معاون جامعه مفتیان روسیه در ادامه سخنراني خود به فیلم «محمد رسول‌الله (ص) اشاره كرد و گفت: این فیلم چهره رحمانی پیامبر اسلام (ص) را نشان می‌دهد و اينكه حضرت محمد (ص) ادامه‌دهنده راه انبیاء گذشته خود بوده و در این مسیر رسالت خود را تکمیل كرده است.

وي برای کسانی که دیدن فیلم را حرام و بدون دیدن آن، فتوا صادر كرده‌اند، اظهار تأسف و افزود: امیدوارم به زودی این فیلم در سراسر روسیه به نمایش عموم گذاشته شود.

در ادامه اين مراسم مجيد مجیدی نيز در سخناني با اشاره به زحمات هفت‌ساله‌اش برای ساخت این فیلم، این سال‌ها را شیرین‌ترین سال‌های زندگی خود دانست.

وی در بخش پاياني سخنانش به تحریم فیلمش از سوی برخی کشورها اشاره کرد و گفت: این فیلم توسط برخی کشورها ندانسته و ندیده تحریم شده است و من بارها از همه علما دعوت کرده‌ام که فیلم را کامل ببینند و گفت‌وگو کنند تا چهره تازه‌ای از اسلام معرفی شود.

وی همچنین تأکید کرد که برای ساخت «محمد رسول‌الله (ص)» تلاش کرده است تا نظر علمای اهل سنت و شیعه را اعمال کند.

در مراسم نمايش اين فيلم که به کوشش جامعه مفتیان روسیه با همکاری رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد، بیش از 500 نفر از فرهیختگان اسلامی، علمی و هنری جامعه روسیه از جمله کلیسای ارتودکس، یهودیان و متولیان سینما، حضور داشتند.

هفته فرهنگ اسلامی در چارچوب دستور ولادیمیر پوتین، ريیس جمهور روسیه با هدف طرح تربیت کادر متخصص با دانش عمیق در حوزه تاریخ و فرهنگ اسلام، به همت اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه با همکاری دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه دولتی شهر سن‌پترزبورگ، موزه دولتی ارمیتاژ، آکادمی علوم روسیه، انستیتوی اسلامی مسکو و دانشگاه بین‌المللی سن‌پترزبورگ، برگزار مي‌شد.

بنا بر اعلام اين گزارش، دمیر محی‌الدین، معاون جامعه مفتیان روسیه، پیش از اکران فیلم و در نشستي خبری به برگزاری هفته فرهنگ اسلامی در سن‌پترزبورگ نيز با هدف معرفی و درک صحیح از دین مبین اسلام در جامعه روسیه اشاره كرد و در ادامه از نمایش فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» به عنوان اولین برنامه هفته فرهنگ اسلامي، ياد كرد.

دبیر برگزاری این همایش در ادامه سخنان خود به تماشای فیلم در مسکو اشاره و اظهار كرد: بسیار تحت تأثیر محتوا و ساخت آن قرار گرفتم. از آقای مجیدی برای حضور در این برنامه فرهنگی بسیار سپاسگزارم.

سپس مجيد مجیدی در اين نشست خبري، از تلاش هفت‌ساله خود برای ساخت این فیلم سخن گفت و در ادامه به حوادث سالیان اخیر در منطقه مسلمانان اشاره کرد. وي گفت: در جهانی زندگی می‌کنیم که متأسفانه امروز قرائت‌های خیلی زشتی از اسلام به تصویر کشیده می‌شود؛ قرائت‌هایی که هیچ نسبتی با ذات اسلام عزیز ندارند.

وي افزود: درباره ترور، خشونت، آدم‌کشی و جنایاتی که امروزه به اسم اسلام صورت می‌گیرد، باید گفت که آنها نام اسلام را به سرقت برده‌اند و این اسلام نیست. کشور روسیه نیز درگیر نگاه خشونت‌آمیز از سوی گروه‌های تندرو است و امروز ایران و روسیه در یک جبهه متحد علیه خشونت و تروریسم قرار دارند.

مجيدي ادامه داد: امیدوارم از طریق مسايل فرهنگی بتوانیم چهره واقعی اسلام را معرفی کنیم. من تلاش کردم با ساخت این فیلم، دریچه تازه‌ای به دنیای غرب باز و چهره صحیحی از اسلام را معرفی کنم.

اين کارگردان معروف سینمای ایران همچنين تأکید کرد كه برای این فیلم از بهترین‌های جهان استفاده و تلاش کرده است این فیلم در وهله اول اتحاد میان مسلمانان را تقويت کند.


٠١:٢٢ - 1395/02/12    /    شماره : ٦٥٠٣٦٩    /    تعداد نمایش : ٣١٥خروج